Solidarnost prema osobama slabije pokretljivosti i osobama s invaliditetom, kao i prema roditeljima s malom djecom, može se pokazati upravo ugradnjom dizala.
Prema podacima nakon provedenog istraživanja u 2017. godini, u Hrvatskoj je bilo 16 000 stambenih zgrada s četiri ili više etaža bez dizala. Procjenjuje se da je u tim zgradama najmanje 160 tisuća stanova u kojima živi približno 750 tisuća stanovnika.
Među tim stanarima nalaze se i osobe u invalidskim kolicima te starije osobe koje ostaju zarobljene u svojim stanovima jer im stepenište stvara preveliki pa i nesavladivi napor.
Kako pokrenuti postupak ugradnje dizala
Prvi korak je utvrditi postoji li mogućnost ugradnje dizala unutar objekta, odnosno unutar postojećeg stubišta zgrade. Ako zgrada ima osnovne tehničke preduvjete za ugradnju dizala, sljedeći korak je angažiranje ovlaštenog projektanta koji će izraditi projektnu dokumentaciju za ugradnju dizala i pripadajući troškovnik na temelju kojeg će se ishoditi potrebne suglasnosti i ponude za ugradnju dizala. Ako dizalo nije moguće ugraditi unutar objekta, moguća je vanjska ugradnja. Tada dolazi do povećanja tlocrta zgrade te je nužna izrada arhitektonskog projekta ugradnje dizala.
Nakon prikupljene projektne dokumentacije, kako bi se ugradnja dizala realizirala, potrebno je prikupiti suglasnost svih suvlasnika zgrade. No ako u zgradi živi osoba s invaliditetom odnosno smanjene pokretljivosti, dovoljno je prikupiti 50% suglasnosti. Davanjem suglasnosti za ugradnju dizala, ne znači da su stanari suglasni i u financiranju. Primjerice stanari u prizemlju ili na prvom katu nerijetko nisu zainteresirani za takva ulaganja, no u tom slučaju suvlasnici donose posebnu odluku o načinu financiranja ugradnje dizala.
Financiranje? Tko i kako?
Sredstva za ugradnju dizala trebaju osigurati prvenstveno suvlasnici. Sufinanciranje ugradnje dizala, odnosno prilagodba građevine u smislu Pravilnika o osiguranju pristupačnosti građevine osobama s invaliditetom i smanjene pokretljivosti, moguća je i putem ‘Energetska obnove višestambenih zgrada iz fondova EU-a’, ali samo kao dodatna aktivnost integriranoj energetskoj obnovi zgrade, a ne kao samostalni projekt.
Tek po ispunjenju navedenih uvjeta, može se ugovarati ugradnja opreme dizala. Nakon ugradnje dizalo je potrebno redovito održavati kako bi njegov životni vijek bio što duži, sukladno Pravilniku o sigurnosti dizala u uporabi NN 5/19.
Pristupačnost zgradi može se osigurati i ugradnjom podiznih platformi na postojećim stepenicama, na unutarnjem i vanjskom stubištu.
Osim pristupačnosti zgradama, pristupačnost plažama osobama teže pokretljivosti, problem je koji se može riješiti i bez suvišnog betoniranja obale i narušavanja prirodnog okruženja. Rješenje je demontažna platforma SEATRAC kojom osoba koja ju koristi samostalno upravlja. Platforma je napajana pomoću solarnih panela i jednostavna je za montažu i demontažu.
Ako ste zainteresirani i imate upit o projektiranju i ugradnji dizala slobodno se javite na info@projektidizala.hr ili posjetite https://projektidizala.hr/
Postovani, zanima me red velicine cijena ugradnje stolice- lifta koji “ide” uz stepenice od prizemlja (ulaz u nivou zemlje) do drugog kata obiteljske kuce? Rukohvat uz stepenice je neprekinut od prizemlja do drugog kata s lijeve strane stepenica. Potreban za djecaka od 13 godina koji raste i sve teze ga je nositi. Lokacija Podsused/ Zagreb.
S postovanjem,
Iva Lukić-Ćuže
Poštovana,
Vaš cijenjeni upit ćemo proslijediti kolegama te vjerujem da će uskoro odgovoriti, srdačno se zahvaljujemo na Vašem upitu i želimo Vam ugodan dan. 🙂